przejdź do informacji o grze

tytuł: Asterix (E)
system: Nes [Pegasus] gatunek: Platform.
Widok: NORMALNY Przejdź do widoku:

RECENZJA do gry Asterix (E)

Umieścił: Kurwydziad Status info: ZATWIERDZONE
Data dodania: 13.10.2012, 16:19 Punkty: 6
"Asterix"
Infogrames Europe SA/Bit Managers S.L.
1993

Jako obyczaj nakazywał, od początku lat 90. ubiegłego wieku, na niestety dogorywającą już platformę Nintendo Entertainment System zaczęły w ograniczonym stopniu spływać konwersje tytułów przeznaczonych na konsolę SNES, czyli bezpośrednią następczynię naszego ulubionego 8-bitowca.

"Asterix" jest uznaną postacią stworzoną w 1959 r. przez francusko-włoski tandem: René Goscinny & Albert Uderzo. Nasz dzielny Gal jest mieszkańcem bretońskiej wioski, która jako jedyna nie podporządkowała się Rzymianom. W jego perypetiach najczęściej towarzyszą mu wierni przyjaciele: dostawca menhirów Obeliks (ze swym psem Idefiksem) oraz druid Panoramiks (twórca magicznego napoju gwarantującego nieograniczoną moc przez kilka chwil od momentu spożycia).

W niniejszym recenzowanej odsłonie mamy do czynienia z samotną wyprawą Asteriksa, który poszukuje Obeliksa porwanego przez Rzymian. Nasz bohater nie może dopuścić, by Juliusz Cezar zgładził amatora dziczyzny poprzez wrzucenie go na arenę pełną lwów (biedne stworzenia). Rzecz dzieję się w roku 50 przed naszą erą. Nasz bohater przemierza starożytną Galię, Helwecję i Hiszpanię, by w końcu znaleźć się w samym Rzymie.

Jako słowo się rzekło, "Asterix" to gra przeznaczona wyłącznie dla jednego śmiałka próbującego swych sił podczas niebezpiecznej przygody. Jest to platformówka najeżona dość zróżnicowanymi przeciwnikami oraz obiektami do zebrania (w tym magiczny napój Panoramiksa). W dwóch momentach mamy również możliwość zdobycia dodatkowych żyć w minigrze, w której neandertalski osobnik zrzuca beczki ułatwiające nam skoki po wieńce laurowe. Oczywiście również i to indywiduum możemy wysłać w kosmos uderzeniem pięści.

Oprawa audio-video jest bardzo nierówna. O ile dźwięk jest zrobiony naprawdę na wysokim poziomie, to do grafiki możemy mieć poważne zastrzeżenia. Jak na rok '93 ten aspekt powinien wyglądać dużo lepiej. Sama grywalność plasuje się wysoko w ostatecznej ocenie gry. Istnieje możliwość wybrania trzech poziomów trudności (Easy, Medium, Hard) oraz czterech wersji językowych (angielska, francuska, niemiecka, hiszpańska).

"Asterix" to produkcja przeznaczona w zasadzie dla fanów serii komiksów i filmów animowanych opowiadających o przygodach niezwyciężonych Galów z Bretanii. Dużo frajdy znajdą dla siebie również fani klasycznych platformówek. Rom z grą najlepiej działa na emulatorach VirtualNES i Nestopia.
Grafika: 6/10 Dźwięk: 10/10 Grywalność: 10/10 Ocena ogólna: 9/10